Skip to main content
Naujienos

ALVA prioritetas – atsakomybė. Prieš valstybę, žaidėjus bei vieni prieš kitus.

By 2022-02-1110 gruodžio, 2023No Comments
Algis Čaplikas: Atsakingo lošimų verslo asociacijos (ALVA) prioritetas – atsakomybė. Prieš valstybę, žaidėjus bei vieni prieš kitus

Šių metų pradžioje, didžiausi šalies lošimų organizatoriai pranešė vienijantys jėgas ir steigiantys Atsakingo lošimų verslo asociaciją (ALVA), kurios veikloje deklaruoja bendrą siekį savo verslą šalyje organizuoti ir vykdyti atsakingai.

Tarp asociacijos steigėjų – gerai žinomi tiek ilgamečiai, tiek ir naujai į rinką žengę lošimų organizavimo vardai: UAB Top Sport (prekės ženklas Top Sport), UAB Amber Gaming (prekės ženklas 7bet.), UAB Novogaming Vilnius (prekės ženklas Admiral Club), UAB VSGA (prekės ženklas Casino Admiral), UAB TV žaidimai (prekės ženklas BetGames).

Asociacijos nariai vienija tiek Lietuvos, tiek ir tarptautinio kapitalo įmones, kurios lošimų versle dalyvauja daugybę metų. Tačiau tai nėra pirmasis bandymas veikti asociacijoje, atstovaujant lošimų organizatorių vardą Lietuvoje. Kodėl šios rinkos dalyviai nutarė vienyti jėgas, pačioje rinkoje būdami konkurentais, bei kodėl Lietuvai reikia dar vienos lošimų organizavimo verslą atstovaujančios asociacijos, kalbamės su ALVA vadovu, ilgamečiu lobistu Algiu Čapliku.

Esate naujos Atsakingo lošimų verslo asociacijos vadovas. Kas yra ši asociacija?

Taip, asociacijos steigėjai nusprendė, kad esu tinkamas eiti šios asociacijos vadovo pareigas. Už ką esu jiems dėkingas ir labai stengsiuosi atliepti lūkesčius. Jokia paslaptis, kad Atsakingo lošimų verslo asociacijos nariai yra pripažinimą ir didelį žinomumą visuomenėje turintys lošimų verslo organizavimo atstovai. Tačiau jau nuo pat pirmųjų pokalbių pastebėjau, kad po ilgo laiko visi jie nuoširdžiai tikisi teigiamų pokyčių savo verslo organizavimo kryptimi. Turbūt, daugelis sutiks, kad lošimų verslas Lietuvoje yra apipintas įvairiais mitais ir legendomis. Tai yra garbingai verslą vykdantys, sąžiningai mokesčius valstybei mokantys, įvairias socialines iniciatyvas inicijuojantys bei remiantys, didžiulėms įmonėms vadovaujantys asmenys, kurie visų pirma patys susibūrė po Atsakingo lošimų verslo asociacijos vėliava. Konkurentai versle taip pat gali dirbti kartu ir būti partneriais.

Tačiau asociacija nėra pirmoji lošimų verslą Lietuvoje atstovaujanti asociacija. Kodėl nusprendėte, kad reikia dar vienos?

Taip, ši asociacija nėra pirmas bandymas po viena vėliava bendram darbui suburti didžiausius lošimų verslo organizavimo atstovus. Tačiau reikėtų paminėti, kad anksčiau buvusios asociacijos, turbūt, iki galo neatliepė asociacijos steigėjų lūkesčių. Atsakingo lošimų verslo asociacijos nariai itin pabrėžia atsakomybę prieš valstybę, atsakomybę prieš lošimuose dalyvaujančius žmones bei atsakomybę vieni prieš kitus. Šios vertybės atsispindės ir asociacijos Etikos kodekse, kurį šiuo metu ruošiame ir kuris bus asociacijos veiklos pagrindas. Būtent etika ir vertybės dėl kurių vieningai sutaria asociacijos nariai buvo paskata steigti šią asociaciją. Juk asociacijos nariai rinkoje yra konkurentai.

O kokias pagrindines problemas išskiria Jūsų asociacijos nariai? Matyti, kad tai vieni didžiausių ir gerai žinomi lošimus organizuojantys vardai Lietuvoje.

Problemų, kaip ir kiekviename kitame versle, yra daug. Tačiau pati didžiausia problema, kuri šiandien dienai neramina ne tik asociacijos steigėjus, tačiau dėl šios problemos mūsų šalis patiria didžiulius finansinius nuostolius – nelegalių nuotolinių lošimų organizavimas. Šių nelegalių lošimų organizatoriai nepaklūsta galiojančiam veiklos reglamentavimui, nemoka jokių mokesčių mūsų valstybei, tokiuose lošimuose laisvai lošti gali netgi tie asmenys, kurie Lošimų priežiūros tarnybai yra pateikę prašymus neleisti jiems lošti. Tik įsivaizduokite, legaliai veikiančių ir tokio tipo lošimus organizuojančių bendrovių lošimuose, pateikęs tokio tipo prašymą, asmuo dalyvauti negali, tačiau nelegaliuose nuotoliniuose lošimuose dalyvauti gali nevaržomai. Nelegaliose svetainėse, kaip pavyzdys, yra laisvai skleidžiama lošimų reklama, dėl kurios legaliai veiklą vykdantys rinkos dalyviai sulaukia pastebėjimų iš Lošimų priežiūros tarnybos. Su Lošimų priežiūros tarnybos vadovybe mes jau turėjome itin darbingą susitikimą. Ir galiu tik pasidžiaugti tuo, kad tiek asociacijos veiklos, tiek ir lošimų priežiūros kryptys – sutampa. Ir aš labai tikiu, kad kalbos neliks tik kalbomis ir mums pavyks pasiekti visuomenei naudingus sprendimus. Rinka keičiasi ir laikas nuo laiko reikalauja teisėkūros peržiūros.

O kaip su kitomis valstybės institucijomis. Kaip į dar vienos tokio tipo asociacijos steigimą reagavo politikai ar valdininkai?

Reakcijos buvo geros. Nuo to, kai paskelbėme apie asociacijos veiklą jau turėjome net keletą ypatingai darbingų susitikimų su Lošimų priežiūros tarnybos vadovybe ir su Finansų ministerijos atstovais. Tiek asociacijos, tiek ir valdžios institucijų kryptys sutampa, todėl belieka teikti pasiūlymus ir ieškoti kompromisų. Laukia tikrai daug darbo, tačiau juk dar niekas nenuėjo kelio nepradėjęs juo eiti. Asociacijos narių nuotaikos taip pat labai pakilios. Džiaugiuosi tuo.

Minėjote ir socialinę atsakomybę. Ar asociacijos nariams socialinė atsakomybė yra prioritetas?

Žinoma. Asociacijos nariai jau ilgus metus skiria didžiulį dėmesį įvairioms socialinėms iniciatyvoms, patys jas inicijuoja ir tam jiems tikrai nereikėjo asociacijos. Socialinė atsakomybė yra vienas iš pagrindinių asociacijos prioritetų. Kaip ir minėjau, lošimų verslas Lietuvoje yra apipintas įvairiausiais mitais. Tačiau tai yra žaidimas, pramoga. Asociacijos nariai nuolat investuoja į prevenciją, didžiulį dėmesį skiria su priklausomybėmis kovojantiems asmenims. Tačiau čia, turbūt, būtų sąžininga paminėti ir tai, kad Lošimų priežiūros tarnybos skelbiami skaičiai dėl asmenų, įtrauktų į priklausomybę nuo lošimų turinčių asmenų registrą, nėra iki galo teisingi. Į tą patį registrą žmogus gali teikti prašymą, o vėliau jį atsiimti. Tada vėl pateikti, o tada ir vėl atsiimti. Ir kiekvieną kartą, tam pačiam žmogui pateikus prašymą, jis skaičiuojamas kaip atskiras asmuo.

Šiame registre skelbiami duomenys ir skaičiai yra apie tai, kiek tokių prašymų iš viso yra pateikta. Realus skaičius asmenų, kurie pateikė prašymus, mano žiniomis, iki galo nėra žinomas. Taip pat svarbu pažymėti, kad ne visi šie asmenys yra priklausomi lošimams. Priimant tokį prašymą nėra vertinama jį pateikusio asmens medicininė būklė. Prašymus teikia ir asmenys, kurie lošė vos vieną vienintelį kartą ir gal išleido daugiau pinigų, nei norėjo, todėl apsiribojo galimybę lošti dėl visa ko, nes girdėjo, jog nuo lošimų atsiranda priklausomybė. Prevenciškai apsiribojo. Todėl norint realiai spręsti esamą problemą – reikia žinoti tikrą esamą situaciją tam, kad būtų galima padėti žmonėms turintiems problemų.